ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

پیشنهاد آخوندی در همایش خیرین راه و ترابری : از معافیت مالیاتی خیرین راه تا ثبت اطلاعات در سازمان بورس - خیرین راه، محدود به فعالان ساخت و ساز نباشند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مجموعه ۳

 

تین نیوز | وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه کار خیرین تنها ساخت راه نیست گفت: انجمن خیرین راه و ترابری لازم نیست تنها در جمع محدود کسانی باشد که در ساخت و ساز فعالند، بلکه این انجمن می‌تواند کل ملت ایران و بهره‌برداران از راه را نیز با خود همراه کند.


به گزارش خبرنگار تین نیوز از نخستین همایش سراسری خیرین راه و ترابری، عباس آخوندی در نخستین همایش خیرین راه و ترابری، ضمن تبریک میلاد پیامبر اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع) اظهار داشت: 
انجمن خیرین راه و ترابری لازم نیست تنها در جمع محدود کسانی باشد که در ساخت و ساز فعالند بلکه این انجمن می‌تواند کل ملت ایران و بهره‌برداران از راه را نیز با خود همراه کند و در سایر فعالیت‌های خیریه که همه مردم در آنها سهیم هستند، فعالیت سراسری داشته باشد. 

وی افزود: لازمه این کار در اختیار عموم گذاشتن اطلاعات انجمن خیرین راه و ترابری به صورت شفاف است. انجمن خیرین راه می‌تواند در سایر فعالیت‌های خیریه که همه مردم در آنها سهیم هستند فعالیت سراسری داشته باشد. لازمه این کار در اختیار عموم گذاشتن اطلاعات انجمن خیرین راه و ترابری به صورت شفاف است. 

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: کار خیرین تنها ساخت راه نیست بلکه نگهداری راه و پل، ساخت تاسیسات و تأمین تجهیزات بین راهی و تربیت نیروی انسانی آموزش کارگر ماهر، مهندس و نیروی انسانی و نیز ساخت آموزشگاه‌های گوناگون راه سازی از دیگر وظایف مهم خیرین است همچنین به هیچ وجه نباید کیفیت کار خیرین از کارهای رسمی نازل‌تر باشد.

وی گفت: امروز در این نشست جمع شدیم تا میان توان جامعه اسلامی و دولت تجمیع کنیم و از این یکپارچگی و وحدت که شعار اصلی پیامبر اسلام بود هم‌افزایی بیشتری در جامعه داشته باشیم. 

آخوندی افزود: برای توصیف لزوم مشارکت نهادهای مدنی در توسعه ملی از تعابیری مختلفی همچون عمل خیر٬ عمل اخلاقی و ادای مسئولیت اجتماعی یاد می‌شود ولی هر عنوانی که داشته باشد به این نتیجه می‌رسیم که دولت باید زمینه‌ساز مشارکت هرچه بیشتر نهادهای مدنی در توسعه ملی باشد. 
 
وی با اشاره به رویکرد آموزه‌های مذهبی در جامعه ایران اسلامی که از کار خیر به عنوان عمل صالح یاد می‌شود بیان داشت: آنچه در همه انسان‌ها مشترک است حس تعالی جویی است از نظر روانشناسی همواره بحث می‌شود که چرا انسان باید کار خیر کند و از آنچه خود دارد به دیگران هبه دهد ولی ریشه آن حس تعالی جویی است که در همه انسان‌ها به ودیعه گذاشته شده است. 
 
آخوندی با بیان اینکه حس تعالی جویی موتور محرکه‌ای است که انسان را به سمت کار خیر سوق می‌دهد و سبب می‌شود در کنار نفع شخصی همواره به فکر نفع ملی و اجتماعی نیز باشد اظهار کرد: در فلسفه شرقی، ادیان ابراهیمی و حتی فلسفه مدرن درباره این حس بحث زیادی شده است حتی در کشورهای سرمایه‌داری که نفع شخصی بر نفع اجتماعی ارجح است باز هم درباره مسئولیت اجتماعی در بنگاه‌های اقتصادی بحث می‌شود. 

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه احساساتی همچون مشارکت، تعالی جویی، توسعه ملی، نوع دوستی و نوع‌پروری در همه انسان‌ها وجود دارد . تاکید کرد: دولت باید این احساسات را بالنده کرده و مجراهای بالندگی آن را فراهم کند؛ هر جا دولت به این مجرا اهمیت داده کشور توانسته به موفقیت خوبی دست یابد نمونه آن مدرسه سازی و بیمارستان‌سازی است که با اهمیت دادن به نقش مردم خیلی بیشتر از آنچه از قبل پیش‌بینی می‌شد مردم نقش ایفا کردند بنابراین باید دولت به بحث گشایش معبر مسلمین که همواره در طول تاریخ اسلام مهم بوده اهمیت بیشتری قائل شود و آن را رشد دهد. 
 
وی در ادامه بیان داشت: برای انجام این کار باید مبنای نظری محکمی داشت وگرنه این اقدام موقتی است، گفت: علاوه بر تعالیم اسلامی که ترویج‌دهنده حضور مردم و نهادهای اجتماعی در فعالیت‌های توسعه‌ای است دو راهکار دیگر هم به ترویج این حضور کمک می‌کند. نخست اینکه مالیاتی که دولت از بنگاه‌های مختلف تحت عنوان عوارض یا مالیات دریافت می‌کند و برای ارائه خدمات در سطح جامعه مانند ساخت مدرسه، بیمارستان، راه، آب آشامیدنی، بهداشت، محیط زیست و غیره استفاده می‌شود، از کسانی که داوطلبانه حاضر به انجام این کارها شده و هزینه دولت را کاهش می‌دهند، گرفته نشود. در واقع دولت فضایی فراهم کند تا این اقدامات به عنوان مالیات تلقی شود. 

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته دنیا، مبنای نظری اصلی حضور نهادهای اجتماعی در توسعه، احتساب هزینه کرد آنها به عنوان هزینه مودیان مالیاتی است.، تصریح کرد: پایه این نظریه آن است که چرا دولت باید پولی خرج کند تا یک سازمان مالیاتی درست شود تا آن سازمان از مردم مالیات بگیرد و این پول‌ها در راه خدمات اجتماعی هزینه شود حالا وقتی فردی پیدا شده که خود مدرسه می‌سازد و سایر خدمات اجتماعی که وظیفه دولت است را انجام می‌دهد چرا باید از او مالیات گرفت؟ البته برخی نگرانی‌ ها از برخی سوءاستفاده ها با عنوان کار خیر وجود دارد اما نباید به خاطر یک نگرانی کوچک، راه حضور مردم در توسعه را بست. 
 
آخوندی خاطرنشان کرد: علاوه بر حس تعالی‌جویی انسانی و تعالیم ادیان ابراهیمی که در زمینه کار خیر مشترک‌ هستند آنچه اهمیت دارد و 20 سال است در دنیا مطرح می‌شود بحث مسئولیت اجتماعی است. 
 
وی با طرح این سوال که آیا بنگاه‌های اقتصادی مختلف مسئولتی اجتماعی هم دارند یا خیر؟ آیا فردی که بنگاه اقتصادی دارد و از امکانات عمومی یک منطقه مانند نیروی کار، خدمات زیربنایی، پلیس و مجموعه امکاناتی که در محاسبات هزینه ایجاد یک بنگاه اقتصادی وجود ندارد، استفاده می‌کند، مسئولیتی در برابر آن منطقه دارد یا خیر؟ اذعان کرد: نگاه خودخواهانه آن است که فردی که مالیات می‌‌دهد این کارها را پرداخت پول اضافی تلقی کند اما در مقابل این نگاه٬ یک دیدگاه هم‌افزا نیز وجود دارد که می‌گوید اگر فردی با عنوان بنگاه‌دار اقتصادی از امکانات غیرمحسوس یک منطقه استفاده می‌کند در راه مسئولیت اجتماعی نیز قدم بردارد چون در نهایت سود خود بنگاه‌دار بیشتر می‌شود. در واقع وقتی به یک محیط خدمات می‌دهد و کمک می‌کند آن محیط نیز به او کمک کرده و در برابر سرمایه‌گذاری اش مقاومت نمی‌کند. 
 
وزیر راه و شهرسازی با توجه به اینکه اگر جامعه مهندس و نیروی کار ماهر تربیت و امنیت و پشتوانه مالی ایجاد نکند یک بنگاه چگونه می‌تواند به حیات اقتصادی خود ادامه دهد، تاکید کرد: باید با محیط داد و ستد داشت یعنی یک بنگاه اقتصادی باید به مفهوم مسئولیت اجتماعی نیز نیم نگاهی کند و دولت باید راه را برای کسانی که به مسئولیت اجتماعی اهمیت می‌دهند باز کند نه اینکه راه را در برابر مشارکت مدنی ببندد، تاکید کرد: ماموریت دولت این است که هرکس می‌خواهد در حوزه راه‌سازی فعال باشد حمایتش کند به این معنا که فعالیت افراد خیر را به عنوان بخشی از بدهی‌های مالیاتی مودیان محسوب شود. 
 
آخوندی با اشاره شیوه های مشارکت وزارت راه با انجمن خیرین گفت: ما می‌توانیم با خیرین انواع مشارکت‌های مالی دیگر را داشته باشیم همچنین باید به سمت ایجاد ساختارهای شفافیت مالی برویم تا نحوه تقسیم کار عملیاتی و تامین منابع پروژه‌های راه و ترابری که خیرین در آنها مشارکت می‌کنند، مشخص شود. 

وی همچنین با بیان اینکه این وزارتخانه می‌تواند در زمینه برنامه‌ریزی‌پروژه‌ها با خیرین همکاری کند، اظهار کرد: دولت بیشترین گزینه‌هایی که در نظر دارد توسعه پروژه‌های کریدوری درجه یک است ولی خیرین به دلیل ارتباط مستقیم با جامعه هدف بیشتر مایل به همکاری در توسعه پروژه‌های کریدورهای نوع سوم هستند اما مشکلی نیست چون این همکاری نیز بسیار هم افزاست. 
 
آخوندی یادآور شد: به تازگی قانونی در مجلس به تصویب رسیده و فعلا در شورای نگهبان در دست بررسی است. این قانون در صورت تایید اعلام می‌کند که انجمن‌های خیریه عمومی می توانند اطلاعات خود را نزد سازمان بورس و اوراق بهادار گذاشته تا در دسترس همه مردم باشد نه به این صورت که سهام بفروشند بلکه شهروندان با ورود به سامانه بورس و اوراق بهادار تمام اطلاعات مربوط به انجمن خیرین راه و ترابری و دیگر نهادهای مدنی خیریه اعم از میزان سرمایه این نهادها، اعضای هیئت مدیره، پروژه های مشارکتی و غیره را مشاهده کنند. 

وی افزود: اگر این اطلاعات را به صورت شفاف در اختیار مردم قرار دهیم می‌توانیم تمام جامعه را درگیر فعالیت‌های خیرخواهانه خود کنیم، من نیز به هیئت مدیره انجمن راه و ترابری پیشنهاد می‌کنم تا این کار را انجام دهند و ما هم به عنوان دولت از آنان حمایت می‌کنیم.

 

بازدید 1881 بار
آخرین ویرایش در شنبه, 20 دی 1393 ساعت 10:02
رامین پناهی

طراح سایت

وبگاه: www.alvandniroo.ir